Tematami przewodnimi, które opublikowane zostały na Konferencji Narodów Zjednoczonych COP27 w Sharm El Sheikh w Egipcie w listopadzie br. „Planu dla przemysłu eventowego jak osiągnąć NET Zero Carbon Events” (A Net Zero Roadmap for the Events Industry) są: współpraca, zaangażowanie i konsekwencja. Sama inicjatywa Net Zero Carbon Events powstała w sierpniu 2021 roku i w tej chwili wspierana jest przez ponad 400 organizacji pochodzących z 55 krajów. Za jej cel uznaje się osiągnięcie Net Zero najpóźniej w 2050 roku.
Współcześnie bardzo często podejmowany jest temat zmian klimatycznych wraz z negatywnym wpływem działań człowieka na planetę. W związku z tym podkreśla się też, że konieczne jest wprowadzenie różnorodnych zmian tu i teraz. Sektor eventowy także reaguje i tworzy przewodnik na podstawie którego każda firma będzie mogła stworzyć swój plan zmierzający do redukcji emisji dwutlenku węgla. Nie jest żadną tajemnicą, że każde wydarzenie pozostawia ślad węglowy i generuje różne emisje dwutlenku węgla - niezależnie od tego czy jest to przyjęcie firmowe, czy międzynarodowa konferencja.
Sektor przemysłu spotkań jest złożoną siecią interesariuszy, z których to wszyscy będą musieli systematycznie pracować nad zmniejszeniem emocji dwutlenku węgla. To właśnie w tym zakresie konieczne są współpraca, zaangażowanie i konsekwencja w działaniu, a także zmiana systemowa. Działania pojedynczej organizacji albo grupy organizacji nie są wystarczające, aby podjąć kroki względem dekarbonizacji. Konieczne jest zatem ponowne przemyślenie sposobu planowania, projektowania i organizacji wszelkich wydarzeń. Warto zrobić to już dziś, zaczynając od małych kroków i wyznaczając konkretną ścieżkę dla własnej organizacji na bazie wskazówek zamieszczonych w Road to Net Zero.
Owe wskazówki są do zastosowania przez indywidualne firmy oraz koncentrują się na obiektach, organizatorach i usługodawcach, uwzględniając przy tym fakt, iż nie istnieje jedna droga dla wszystkich organizacji, gdyż zależy to zarówno od etapu, jak i otoczenia, w jakim one funkcjonują. Założono też, że podstawowym celem jest nic innego, jak dekarbonizacja elementu udziału osobistego w wydarzeniu, a nie proponowanie wydarzeń cyfrowych albo hybrydowych jako rozwiązań.
W przewodniku wyodrębniono pięć priorytetowych obszarów do działania. Oto one:
Plan działania do 2050 roku został podzielony na krótsze terminy, które mają zadanie zainspirować do działań wyprzedzających przed wprowadzeniem zerowej emisji dwutlenku węgla oraz pomóc branży eventowej w organizacji bardziej zrównoważonych wydarzeń. Owa mapa drogowa dostępna jest jako pełny raport z wyczerpującymi informacjami w zakresie wdrażania działań podejmowanych w celu osiągnięcia zerowej wartości netto. Zawiera ona także konkretne studia przypadków oraz sposoby pomiaru i oceny wyników podejmowanych działań.
Notatki prasowe oraz informacje o wydarzeniach branżowych prosimy przesyłać na adres: [email protected]
Agata
Event Concierge
Szukasz obiektu na wydarzenie?
Pomożemy bezpłatnie znaleźć idealne miejsce :) Napisz na [email protected] lub skorzystaj z formularza.
Chcę wysłać formularz