Obszary dotknięte niedawną powodzią to w dużej mierze regiony, gdzie turystyka odgrywa kluczową rolę w gospodarce lokalnej. Choć szkody spowodowane przez wodę są znaczne tylko na niektórych terenach, cały region boryka się z falą odwoływanych rezerwacji – co w większości przypadków jest nieuzasadnione. Większość Dolnego Śląska szybko podniosła się po ulewach i jest gotowa na przyjęcie turystów.
Dolny Śląsk oferuje atrakcje turystyczne, które z łatwością wypełnią ponad dwa tygodnie urlopu. Choć niektóre gminy wciąż walczą z następstwami powodzi, większość regionu powróciła do normalności i czeka na gości. Jak podkreśla Ela Szumska z Kopalni Złota w Złotym Stoku: „Większość Dolnego Śląska jest gotowa na przyjęcie turystów. Słońce znów świeci, prace porządkowe dobiegają końca, a my potrzebujemy pracy i wsparcia turystów, aby przedsiębiorcy oraz lokalni mieszkańcy mogli przezwyciężyć skutki powodzi. Serdecznie zapraszamy na Dolny Śląsk!”.
Nie ma formalnych przeciwwskazań do organizacji wycieczek szkolnych w regionach, gdzie infrastruktura działa bez zakłóceń – a takich miejsc jest wiele, m.in. na ziemi kłodzkiej i w Karkonoszach. Turyści indywidualni oraz grupowi również mogą realizować swoje plany. Podczas niedawnej wizyty studyjnej, 30 przedstawicieli biur podróży zrzeszonych w Polskiej Izbie Turystyki przekonało się, jak wygląda aktualna sytuacja. Elżbieta Rawa z biura Wolff, uczestniczka wizyty, potwierdza: „Cieszę się, że zdecydowałam się na przyjazd. Sytuacja w regionie jest zdecydowanie lepsza, niż sugerują odwołane rezerwacje”.
Dolnośląska Organizacja Turystyczna (DOT) na bieżąco aktualizuje informacje o dostępności atrakcji turystycznych, które można znaleźć na stronie: www.dolnyslask.travel
Wiceprezes DOT, Magdalena Piasecka, apeluje: „Dolnośląska branża turystyczna, która ucierpiała wskutek powodzi, potrzebuje wsparcia. To turystyka stanowi gospodarczy fundament tych terenów. Lądek Zdrój, Stronie Śląskie, Bystrzyca i inne miejsca czekają na odwiedzających. Nie rezygnujmy z tych regionów w naszych planach urlopowych”.
Prezes DOT, Adam Zawada, dodaje: „Od samego początku monitorujemy sytuację w dolnośląskich atrakcjach turystycznych. Informacje są na bieżąco aktualizowane na naszym portalu oraz w mediach społecznościowych. Zachęcamy również do kontaktu z Regionalnymi Punktami Informacji Turystycznej, które służą wsparciem w zakresie dojazdu i aktualnego stanu atrakcji turystycznych”.
Punkty Informacji Turystycznej:
Otwarte atrakcje:
Ziemia Kłodzka zaprasza do m.in. Młyna Papierniczego w Dusznikach Zdroju oraz Muzeum Zabawek w Kudowie Zdroju. W Karkonoszach i Górach Izerskich funkcjonują atrakcje takie jak Sky Walk w Świeradowie Zdroju, Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze oraz Huta Szkła Julia w Piechowicach. Na pozostałych obszarach, takich jak okolice Wałbrzycha czy Dolina Baryczy, sytuacja jest stabilna i nie ma przeszkód w zwiedzaniu.
Notatki prasowe oraz informacje o wydarzeniach branżowych prosimy przesyłać na adres: [email protected]
Agata
Event Concierge
Szukasz obiektu na wydarzenie?
Pomożemy bezpłatnie znaleźć idealne miejsce :) Napisz na [email protected] lub skorzystaj z formularza.
Chcę wysłać formularz