mazowieckie
15 maja w MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel w Ożarowie Mazowieckim wystąpił na dużej scenie Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Ukrainy im. G. Wieriowki – „VERYOVKA”. Występ był kluczem programu 45. edycji Forum Humanum Mazurkas.
Nie był to pierwszy raz, kiedy ukraiński zespół gościł na scenie Mazurkasa - występował tu już gościnnie podczas 30. Forum Humanum Mazurkas we wrześniu 2017 roku.
Zespół Veryovka składa się z 75 członków. Orkiestrę stanowi kilkanaście z nich. Jest też unikalny chór i wspaniali tancerze. Ukraiński zespół dostał pozwolenie od swojego rządu, by móc wyjechać z kraju w czasie wojny, by zapewnić bezpieczeństwo tworzonej od prawie 80 lat grupie artystycznej stanowiącej wielką wartość dla kultury Ukrainy. Siedzibą Zespołu Veryovka jest Kijów, w którym przygotowywane są scenariusze koncertów, układy choreograficzne, a także w którym projektowane są stroje dla artystów. W siedzibie pracuje 155 osób, na który składają się tancerze, artyści, muzycy, chórzyści i pedagogowie.
Występ Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca Ukrainy im. G. Wieriowki „VERYOVKA", który odbył się 15 maja w MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel był naprawdę zapierającym dech w piersiach widowiskiem. Był odzwierciedleniem tradycji i piękna Ukrainy oraz prawdziwej "kozackiej" dumy, którą w ostatnich miesiącach tak bardzo widzimy w bohaterskich walkach w obronie kraju.
Podczas występu nie zabrakło ludowych pieśni i żywiołowych tańców z różnych regionów Ukrainy. Były też świetne choreografie i wielobarwne stroje ludowe. Była też kultowa pieśń polsko-ukraińska "Hej, sokoły" śpiewana wspólnie z publicznością, której było około 900 osób. Dużo emocji wywołał również hymn „Boże chroń Ukrainę” oraz podziękowania zespołu w imieniu całego narodu ukraińskiego Polakom, dla których Veryovka zaśpiewała hymn polski.
Koncert zakończył się owacjami na stojąco, łzami wzruszenia i licznymi zachwytami.
Uczestnicy wydarzenia mieli też okazję obejrzeć wystawę nieżyjącego już ukraińskiego artysty malarza Eugeniusza Kaszkowskiego oraz jego syna Sergiusza, który to zwrócił się do Janiny Tuory (kuratorki wystaw w MCC Mazurkas) z prośbą o możliwość organizacji wystawy: „Malarstwo na pograniczu dwóch kultur- ukraińskiej i polskiej”. Goście mogli obejrzeć też reportaż filmowy o twórczości Eugeniusza i Sergiusza Kaszkowskich „Od Lwowa do Warszawy”, którego autorami są Janina Tuora i Jan Sumikowski.
Wystawa i występ ukraińskiego zespołu nie były pierwszymi inicjatywami MCC Mazurkas wspierającymi Ukraine. W marcu obiekt pod Warszawą zorganizował koncert dla tysiąca dzieci z Ukrainy pt. "Uśmiech dla Ukrainy", a także przez miesiąc gościł rodziny ukraińskie w swoich hotelowych wnętrzach.
INFORMACJA PRASOWA
fot. Kuba Kiljan Ketti
Notatki prasowe oraz informacje o wydarzeniach branżowych prosimy przesyłać na adres: [email protected]
Agata
Event Concierge
Szukasz obiektu na wydarzenie?
Pomożemy bezpłatnie znaleźć idealne miejsce :) Napisz na [email protected] lub skorzystaj z formularza.
Chcę wysłać formularz