Nagłośnienie konferencji- Czyli co musisz wiedzieć wybierając najlepszy system nagłośnienia?
Dobór nagłośnienia sali konferencyjnej ma kluczowe znaczenie dla odpowiedniego przebiegu całego wydarzenia. Decyduje to o tym, na ile publiczność zrozumie wykład czy prelekcję. Rodzajów sprzętu jest jednak bardzo dużo. Dostosowane są do różnych pomieszczeń i celów. Jakie wiec jest najlepsze nagłośnienie konferencji? Czym się kierować dobierając głośniki i mikrofony? Kiedy warto wynająć firmę a kiedy możemy sami zaopatrzyć się w sprzęt do nagłośnienia sali?
Dlaczego nagłośnienie konferencji jest ważne?
Podczas organizacji wydarzeń biznesowych dobór odpowiednio mocnych głośników i dopasowanych mikrofonów jest czymś, czego nie można lekceważyć. Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której uczestnicy siadają na swoich miejscach, prelegent podchodzi do głośnika, po czym okazuje się, że sprzęt nie działa. Chcemy uruchomić film promocyjny, ale nie słychać dźwięku. Coś szumi i klekocze. Czasem można szybko wymienić sprzęt na inny, ale co w sytuacji, gdy właśnie trawa prestiżowa konferencja międzynarodowa? Ciężko o gorszy PR w takiej sytuacji. Problemy techniczne mogą zepsuć humor każdemu. Nawet jeśli problem zostanie rozwiązany, publiczność będzie pamiętać, że w ogóle miał miejsce. Dlatego w biznesie dobór odpowiedniego systemu nagłośnieniowego ma ogromne znaczenie nie tylko na powadzenie wydarzenia, ale także jego wizerunek.
Dobrej jakości głośniki i mikrofony przekładają się na sukces przedsięwzięcia w dwojaki sposób. Po pierwsze widownia wszystko słyszy, a po drugie- wszystko rozumie. Dzięki tym dwóm podstawowym elementom może powstać zainteresowanie i interakcja z ich strony. Odpowiednie nagłośnienie sali konferencyjnej sprawia, że przekazana wiedza zostaje lepiej przyswojona. Prowadzone szkolenia czy warsztaty dają lepsze efekty, co ma bezpośrednie przełożenie na jakość pracy i oczywiście, zyski firmy.
Jak dobrać nagłośnienie sali konferencyjnej?
W zależności od charakteru spotkania istnieją różne typy nagłośnienia. Wśród najczęściej wybieranych znajdują się:
- nagłośnienie kinowe,
- nagłośnienie konferencyjne,
- nagłośnienie eventowe.
Czym się dokładnie różnią między sobą? Otóż, należy mieć na uwadze, że dźwięk jest jest falą, która rozchodzi się inaczej zależnie od otoczenia. Wystarczy pomyśleć o zjawisku echa lub próbach mówienia pod wodą. Powinniśmy dobrać odpowiednie nagłośnienie sali konferencyjnej do jej wielkości i specyfikacji. Zupełnie inaczej wyglądać będzie system nagłośnieniowy w układzie teatralnym, a inaczej dla osób siedzących przy stołach w tzw. podkowę.
Gdy sala konferencyjna oferuje układ w podkowę, stosuje się zazwyczaj multifony, które umożliwiają prowadzenie swobodnej dyskusji. Gdy mamy do czynienia z salą konferencyjną o układzie teatralnym potrzebujemy całych zestawów głośników. Są one rozlokowane w różnych miejscach i połączone ze sobą w skomplikowany system. Prelegenci potrzebują także mikrofonów bezprzewodowych, jeśli chcemy zapewnić im swobodę poruszania się. Natomiast jeśli osoba występująca będzie stać w jednym miejscu, dobierając nagłośnienie konferencyjne można użyć mikrofonu przewodowego, prezydium lub mównicy.
Nagłośnienie kinowe, jak sama nazwa wskazuje, odnosi się do sprzętu zbliżonego do tego, jaki jest wykorzystywany w kinach, salach koncertowych i teatrach. Chodzi o odpowiednio rozlokowane i współgrające ze sobą głośniki, które roznoszą dźwięk równomiernie po pomieszczeniu. Dzięki nim każda melodia brzmi głęboko, a słowa są idealnie zrozumiałe niezależnie od rzędu, w którym siedzi widz. Nagłośnienie kinowe odnajdziemy w dużych centrach konferencyjnych, centrach targowych oraz obiektach przeznaczonych do rozrywki dużych grup ludzi.
Nagłośnienie eventowe stosowane jest podczas wszelkiego rodzaju wydarzeń plenerowych, od pikników po koncerty. Jest to bardzo wymagający i drogi sprzęt, który musi dostosować się do zewnętrznych warunków pogodowych i działać w różnych przestrzeniach. Główną różnicą między tym systemem, a wersją kinową jest to, że całość musi być na tyle mobilna, aby można było ją złożyć i przetransportować. Potrzebne są nie tylko dodatkowe samochody ale także osoby, które będą odpowiedzialne za podłączenie sprzętu. O tyle, o ile w salach konferencyjnych możemy liczyć na gotowe nagłośnienie, w przypadku imprez plenerowych, musimy je dostarczyć na miejsce.
Własny sprzęt czy wynajem firmy audiowizualnej?
Wypożyczenie sprzętu nagłaśniającego to wciąż nie wszystko, ponieważ trzeba także odpowiednio nim operować. W przypadku imprez plenerowych może pojawić się konieczność sięgnięcia po wsparcie osoby wykwalifikowanej. Firmy audiowizualne są w stanie zaprojektować i wykonać optymalny system nagłośnieniowy, który będzie dostosowany do warunków elektroakustycznych otoczenia. Możemy więc być spokojni o najwyższą jakość dźwięku i niezawodność sprzętu.
W przypadku kameralnych szkoleń czy warsztatów zazwyczaj poradzimy sobie, bazując na komputerze i klasycznych głośnikach pokojowych. Problem zaczyna rosnąć wraz ze zwiększającą się liczbą uczestników wydarzenia. W wielu obiektach konferencyjnych są osoby odpowiedzialne za sprzęt, jednak nie jest to standardem. Gdy jednak mamy taką możliwość, powinniśmy skorzystać z kompleksowej obsługi audiowizualnej, ponieważ zapewnia to oszczędność czasu i stresu. Podział obowiązków jest kluczem do dobrej organizacji konferencji.